Stan przygotowań polskich firm do wdrożenia dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń

6 czerwca 2023 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 roku w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania – w skrócie „dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń”. Firmy państw członkowskich UE mają 3 lata na przygotowanie się do jej wdrożenia. Stowarzyszenie Instytut Wynagrodzeńoraz podcast Transparentni postanowili zbadać stan przygotowań polskich firm do wdrożenia tej dyrektywy niemal na półmetku okresu przygotowawczego. Ankietę kierujemy do Działów HR / Ekspertów C&B, Zarządów lub Właścicieli Firm. Wypełnienie jej zajmie Państwu nie więcej niż 10 minut, a wyniki zostaną opublikowane i omówione na stronach internetowych i profilach społecznościowych Instytutu Wynagrodzeń oraz podcastu Transparentni,co pozwoli wszystkim zainteresowanym lepiej przygotować się do nadchodzących regulacji w obszarze płac.

Projekty i programy badawcze

Stowarzyszenie oprócz działalności edukacyjnej i integrującej środowisko ekspertów ds. wynagrodzeń ma ambicje by prowadzić projekty i programy badawcze dotyczące tematyki C&B oraz publikować ich wyniki. Wynagrodzenia i świadczenia stanowią kluczowe elementy ogólnej strategii zasobów ludzkich w organizacji, ponieważ mają bezpośredni wpływ na motywację pracowników, ich zadowolenie i ogólną wydajność organizacji.


Większość tzw. „dobrych praktyk” w obszarze wynagrodzeń opiera się na doświadczeniach z bardziej dojrzałych gospodarek, w szczególności z krajów anglosaskich. Tymczasem polski rynek i prawo pracy ma swoją specyfikę i warto weryfikować, czy rozwiązania wypracowane w innych krajach są w pełni adaptowalne w polskich warunkach gospodarczych. Dlatego zachęcamy Członków Instytutu Wynagrodzeń do stawiania śmiałych hipotez w obszarze C&B oraz brania aktywnego udziału w ich weryfikacji metodami naukowymi polegającymi na:

  • zdefiniowaniu zagadnienia i określeniu celu badania,
  • przeglądu literatury i najnowszych trendów światowych,
  • określeniu konkretnych pytań badawczych,
  • zdefiniowaniu metody badawczej i technik zbierania danych oraz klucza wyboru uczestników lub organizacji objętych badaniem,
  • przeprowadzeniu niezbędnych analiz oraz syntezy wynikłych z nich wniosków,
  • omówieniu wstępnych wniosków badania w gronie praktyków C&B i/lub autorytetów naukowych i ich zweryfikowaniu,
  • przygotowaniu publikacji wyników badania i ich rozpowszechniania kanałami Stowarzyszenia.

Zakładamy, ze większość projektów zainicjowanych przez Instytut będzie miało charakter pro-bono, ale dopuszczamy również możliwość pozyskiwania przez Stowarzyszenia grantów lub uczestniczenia jego Członków w dużych projektach lub programach badawczych związanych z tematyką wynagrodzeniową prowadzonych przez inne instytucje.