6 czerwca 2023 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 roku w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania – w skrócie „dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń”.
Państwa członkowskie mają niespełna 1,5 roku na wdrożenie dyrektywy do lokalnych porządków prawnych.
Instytut Wynagrodzeń oraz twórcy podcastu Transparentni postanowili zbadać stan gotowości polskich firm do wdrożenia tej dyrektywy niemal na półmetku okresu przygotowawczego. W tym celu opracowali internetowe badanie ankietowe kierowane do Działów HR / Ekspertów C&B, Zarządów lub Właścicieli Firm. W okresie od 16 października do 8 listopada br. w ankiecie wzięły udział 83 przedsiębiorstwa. Autorzy ankiety mają świadomość, że nie jest to liczba uczestników gwarantująca w pełni obiektywny obraz przygotowania polskich firm do wdrożenia dyrektywy. W ankiecie wzięły udział głównie duże firmy zainteresowane pogłębieniem wiedzy o wymogach dyrektywy oraz sposobów przygotowania się do jej wdrożenia, natomiast brak w niej głosu ze strony firm mniejszych lub o mniej dojrzałych praktykach płacowych. Mimo to obraz stanu przygotowania naszych firm do wdrożenia postanowień dyrektywy jaki się wyłania z badania należy uznać za „wymagający znaczącej poprawy”. Jednej z kluczowych przyczyn tego stanu rzeczy można upatrywać w braku krajowych przepisów wykonawczych do wdrożenia dyrektywy oraz w braku wsparcia ze strony jednostek administracji publicznej w zakresie przygotowania przedsiębiorstw do wdrożenia dyrektywy.
Jeszcze niekompletne wyniki badania zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas konferencji Instytutu Wynagrodzeń pt. „Status prac wdrożeniowych dyrektywy UE o transparentności płac w polskich firmach” w dniu 7 listopada br. w Warszawie.